Andon Sistem Kurulumu
Andon Sistem KurulumuAndon Nedir?
Andon, hattın ve proses akışının sağlıklı devam edip etmediğini gösteren ve gözle görülür hale getiren denetleme aracıdır. Andon, üretim hattında fire kaynaklı, hammadde veya yarı mamul kaynaklı, enerji kaynaklı veya herhangi bir sebeple meydana gelen problemlerde, ilgili proses ve bakım sorumlularını uyaran sistemdir. Bu sistem sayesinde problemler daha hızlı ve etkin çözülmekte, duruşa neden olan sebepler sisteme girilmekte ve girilen bilgiler ışığında oluşturulan veri tabanı ile çeşitli analizler ve istatistiki raporlar yapılabilmektedir. Andon sistemi sayesinde üretimdeki her bir hatta ait normal durum veya bir sorun nedeniyle ortaya çıkan normal olmayan durum anında izlenebilir, hatalı ürünlerin üretimi engellenir, verimlilik artışı ve sevkiyatın tam zamanında gerçekleşmesi sağlanır.
 
Andon Sistemleri Nasıl Çalışır?
Andon, makinelere ve makine operatörlerine, alet arızası, parça eksikliği veya spesifikasyonlar dışında üretilen ürünler gibi herhangi bir anormal koşul oluştuğunda sinyal verme yeteneği olan bir sistemdir. Sesli alarm, yanıp sönen ışıklar, monitörler, LED TV’ler veya işçiler tarafından yardım istemek için ya da gerek duyulduğunda üretim hattını durdurmak için çekilebilen kordonlar şeklinde olabilir.
 
Andon, görsel uyarı sistemlerinden biridir. Bu sistem herhangi bir hata fark edildiğinde veya tespit edildiğinde çalışanlar tarafından elle çalıştırılabileceği gibi, makine performansında veya çevrim süresindeki bir sorun oluştuğunda sistem otomatik olarak da çalıştırılabilmektedir. Görsellikteki amaç, herhangi bir anormallik veya bir problem oluştuğunda sistemin standart uyarı vermesidir. Uyarılar standart olduğunda bilgi akışı, bilginin geri dönüşü ve sonuçlar hızla anlaşılabilmektedir.
 
Andon, tek bir bakışta iş alanındaki faaliyet durumunda meydana gelen anormalliği vurgulayan bir yönetim aracıdır. Hangi makinelerin faaliyet gösterdiği, kesinti olup olmaması, kalite sorunu, takım hatası, operatör gecikmeleri, malzeme sıkıntısı gibi eylemlerle ilgili bilgi verebilmekte ve planlanan ile fiili çıktı arasındaki farkı görüntüleyebilmektedir.
 
Başarılı Kurulmuş bir Andon Sistemi ile İşletmeniz Neler Kazanır?
-- Modern bir fabrika görüntüsüne kavuşulur. Sayısız gösterge, kablo karmaşası, ışıldak, anons yerine en modern akıllı ekipmanlarla (LCD/Plazma TV, ses sistemleri, butonlar) daha profesyonel görüntü sağlanmış olur.
-- Fabrikanın anlık ve gerçek verimliliği izlenebilmiş olur.
-- Tüm planlı ve plansız duruşlar izlenebilmiş olur.
-- Sadece arızalar değil gecikme, parça bekleme (short) ileri istasyon kaynaklı duruş (full) analizi yapılır.
-- Hataların kaynağı izlenebilmiş olur (operatör hataları, makine hataları, tedarikçiden kaynaklı vs.)
-- Veri Toplama: Sahadan eş zamanlı (Real Time) gerçek veriler elektronik olarak toplanmış olur.
-- Veri tabanında (database) tüm değerler tutulur ve geçmişe yönelik raporlar alınabilir.
-- İstatistikler, analizler, grafikler çıkartılabilir.
-- Andon Panoları (LCD/Plazma TV) bilgilendirme, uyarma ya da yönlendirme amaçlı da kullanılabilir (Afiyet olsun, hoş geldiniz, iş emniyeti uyarıları, doğum günü kutlamaları vs.)
-- Vardiya başlangıç ve bitiş uyarım saatleri, yemek mola saatleri Andon sistemi ile yönetilebilir.
-- Merkezi saat uygulamasına gerek kalmaz, tüm fabrika içindeki panolar aynı saati gösterir.
-- Hat duruşlarında istenen müzik (mp3, wav, mid) çalınabilir, gerekirse insan sesi şeklinde akıllı anonslar yapılabilir.
 
Yalın Otomasyon olarak, şirketinize uygulanabilecek en uygun andon sistemini gerekli analizler ve yerinde incelemeler yaparak, projelendirip tecrübeli ekibimizle siteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz.
 
Andon direkt satışı yapılan kompakt bir ürün değildir. Uzmanlık ve mühendislik çalışması gerektiren bir sistemdir. Konusunda uzman çalışma ortaklarımız ile beraber firmaların isteklerini dinleyerek, yerinde analiz yaparak en uygun sistemi sunuyoruz.
 
Şirketimiz uzun yılların verdiği TPS (Toyota Üretim Sistemi) tecrübesi ile beraber uyguladığı Arge çalışmaları ile teknolojinin son yeniliklerini kullanmaktadır. Daha hızlı kurulum ve kablosuz bir çalışma ortamı için Wireless haberleşme ile sistemi de kullanarak firmalar için daha cazip çözümler üretmekteyiz. Ayrıca anlık duruşlar, gün sonu raporlama gibi isteğe bağlı mesajlar, SMS ve Mail olarak yetkili kişilere yönlendirilmektedir.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Tip Dresser Değişimi ve Devreye Alınması
- Scada Sistemleri
- Üretim ve Veri Toplama Sistemi
- PLC ve HMI (Touch Panel) Yazılımları
- Robotlu Proses Kurulumu
- AGV (Automatic Guided Vehicle)
 
 
Pro WEB